Святкування Дня міста Дніпро проводиться з 70-х років XX століття, а в 2001 році був прийнятий Статут міста, яким затверджена офіційна дата проведення цього Дня — друга неділя вересня. У цей день проводяться різні святкові заходи по всьому місту. Програма включає досить різноманітні і завжди захоплюючі заходи, не менш, а навіть більш яскраві, ніж на День металурга.
Урочисте відкриття святкування Дня міста традиційно пройде біля пам’ятника О. Полю. Повна програма включає парад військового оркестру, концерти українських зірок і фестиваль духових оркестрів на площі Героїв Майдану. Там же буде представлений арт-проект «Битва хорів», в якому беруть участь більше, ніж десяток музичних колективів, карнавальна хода та всеукраїнський конкурс вуличного танцю на Європейській площі. У парку Сагайдак організовують рок-фестиваль. Театральний бульвар представить ретро-концерт. Майданчик біля Державного цирку запрошує на фітнес-марафон, молодіжну акцію і яскраву програму заходів для дітей. Парк ім. Шевченко стане місцем, де пройдуть сімейні естафети, ярмарки, лекції та багато іншого. Заводська Набережна презентує шоу для автолюбителів. Січеславська Набережна запрошує на сімейний пікнік, фестиваль пісочної анімації біля ресторану «Горець», фотовиставку та фестиваль їжі. Надвечір між мостом та Фестивальним причалом почнеться видовищне авіашоу за участю парашутистів. Святкування Дня міста Дніпро завершиться вогняним шоу та феєрверками. З повним списком святкових заходів завжди можна ознайомитися на офіційному міському порталі.
Місце на березі Дніпра, де знаходиться нинішнє місто Дніпро, з давніх-давен було досить сприятливим для проживання.
На території міста і найближчих околиць археологами були відкриті стоянки людини епохи кам’яного віку (40-16 тис. років. до н. е.), неолітичних мисливців, кочівників: кіммерійців, скіфів, сарматів (II тис. до н.е. — початку I тис. н.е.). Вже з тих незапам’ятних часів існував зв’язок по Дніпру і Чорному морю зі Східним Середземномор `ям. У III-IV століттях за 40 км на південь від Дніпро (зараз с. Башмачка) знаходився один з центрів Готської імперії, а, за деякими версіями, і її столиця, Данпрстадт. Існували поселення і в межах міста. Потім через край пройшли войовничі орди гунів, аварів, булгар, мадярів …
У 1776 році на річці Кільчень при впадінні її в Самару було засновано нове губернське місто — Катеринослав. Однак, зважаючи на невдале географічне розташування на болотистій місцевості і, як наслідок, частих повеней і хвороб серед населення, яке встигло досягти декількох тисяч чоловік, проіснувало місто тут лише кілька років.
Офіційно місто було засновано під час візиту Катерини Другої, яка заклала перший камінь у будівництво Преображенського собору 9 травня 1787 року. Колишній Катеринослав на Кільчені був залишений в ранзі центру повіту і незабаром «переведений» на місце сучасного Новомосковська, на той час — село Новоселиця.
У 1796 році Катеринослав за указом нового імператора Павла було перейменовано на Новоросійськ.
В 1802 році імператор Олександр I повернув місту стару назву — Катеринослав.
У 1918-1919 роках місто мало офіційну назву Січеслав. У липні 1926 було перейменоване на Дніпропетровськ — завдяки розташуванню на річці Дніпро та на честь одного з діячів комуністичного руху Григорія Петровського, який починав трудову та революційну діяльність у Дніпропетровську. Наприкінці 1920 — 1930-х рр.. Дніпропетровськ перетворився на основну базу металургійної промисловості Півдня СРСР.
У травні 2016 згідно виконання закону про декомунізацію, місто змінило назву на Дніпро.
У 2018 Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування ВРУ підтримав пропозицію перейменування Дніпропетровської області в Січеславську.
Міста обласного значення Січеславської області: м. Вільногірськ, м. Каменске (Дніпродзержинськ), м. Жовті Води, м. Кривий Ріг, м. Марганець, м. Нікополь, м. Новомосковськ, м. Орджонікідзе, м. Павлоград, м. Першотравенськ, м. Синельникове, м. Тернівка.
Міста районного значення Січеславської області: м. Апостолово, м. Верхівцеве, м. Верхньодніпровськ, м. Зеленодольськ, м. Перещепине, м. Підгородне, м. П’ятихатки.
В 2022 році День міста Дніпро припадає на 11 вересня.