За статистикою, літні та весняні місяці — самі «врожайні» на дитячі травми; а неділя, традиційний час сімейних вилазок в парки та інші людні місця, — найпідступніший день. Як подбати про безпеку маляти, не позбавляючи його міських радощів? Техніка безпеки дітей навесні на вулиці повинна бути на вищому рівні, і це повинні пам’ятати всі батьки.
Відправляєтеся на атракціони? Не намагайтеся вивести малюка «у світ» у ошатною одязі. Величезні банти, паски, зав’язки та інші прикраси в будь-який момент можуть розв’язатися і зачепитися за що-небудь на ходу. Уявляєте, як це небезпечно?
Щільні бейсболки краще прибрати до настання більш прохолодних днів. Бейсболка створює на голові «парник» — справа може скінчитися перегрівом, а то і тепловим ударом. У спекотні дні міські віддаємо вибір порожнистим капелюхів і панамку.
Солодка газована вода не втамовує спрагу, а посилює її. Щоб не метіться в пошуках дитячої води по навколишніх ятках, захопіть пляшку з собою. Її можна трохи підкислити лимонним соком — і смачно, і від зневоднювання захистить: завдяки мінеральних солей, краще всього в організмі затримується саме підкислена вода.
Влітку третину дошколят стають учасниками ДТП у власних дворах і біля входів в парки. Особливу небезпеку становить низка припаркованих у тротуарів машин.
З-під машини 90-100-сантиметрового малюка майже неможливо помітити, коли він стоїть близько від нерухомого автомобіля або позаду нього. Кращий вихід — брати малюка за руку відразу після виходу з під’їзду.
Взяли перекус з собою. Фахівці попереджають: готова їжа може зберігатися у розпеченій машині приблизно стільки часу, скільки тане морозиво, тобто хвилин 5-10. Те, що пролежала довше — вже не їжа, а розсадник хвороботворних бактерій. До речі, купуючи морозиво, перевірте термін придатності.
У місті малюки примудряються схопити застуду? Найчастіше — в кондиціонованих приміщеннях. Вони безпечні для малюка, якщо температура повітря відрізняється від вуличної на 4-5 градусів, не більше.
Звивисті лісові доріжки з стирчать корінням вимагають від дитини іншої координації, ніж звичний асфальт, — навіть дволітки потрібно час, щоб перебудуватися. Тому в перші хвилини після переходу з одного «покриття» на інше страхуйте дитини, і ретельно вивчіть основи техніки безпеки дітей навесні на вулиці.
Лазіння по деревах забороняти марно. Вихід — дозволити лазити під наглядом і виділити для цього пару найбезпечніших дерев на дитячому майданчику — з міцними низькими гілками. Можна домовитися з іншими батьками та підстригти «лазательной» дерево за типом пальмети — щоб гілки стелилися над землею. Така «пастка» утримає від падіння,
Маленькі штучні ставки нешкідливі лише на перший погляд. Як правило, глибоко в них стає вже біля берега. Малюк хоче сам погодувати качечок? Надіньте йому нарукавники і не відходьте ні на крок.
У спеку металеве покриття гірки розжарюється як сковорода — заробити опік ніг простіше простого. Передполітна перевірка обов’язкове!
Давайте розглянемо найбільш небезпечні ситуації, які підстерігають дитину влітку.
Навіть ризик небезпеки навряд чи змінить настрій людей шукати різноманітності і веселощів у теплі літні дні, особливо якщо мова йде про дітей.
Тому пильність повинні проявити ми — дорослі.
1. Водойми
Звичайно ж, небезпечні водойми не самі по собі, а з перебуванням в них дітей. Багато хто вважає, що на водоймі або в басейні дітям достатньо безпечно, якщо дорослі поблизу. За статистикою ж багато нещастя відбуваються саме тоді, коли багато дорослих навколо. Проблема, як правило, в зниженні пильності, мовляв, все ж бачать. Дитина, бачачи навколо дорослих, теж забуває про небезпеку, починає балуватися на воді, запливати далеко від берега. За статистикою половина дітей тоне саме в людних місцях.
2. Перебування на сонці
Те, що тримати дитину на відкритому сонці не можна — це знають всі. Але виявляється, небезпеку несе і похмурий день! Час доби і хмарність ніяк не впливає на кількість шкідливих УФ-випромінювань, якому піддається людина. Рада експертів — завжди прикривати голову. Особливо це стосується дітей, оскільки це єдине, що дозволить скоротити збиток від сонячного випромінювання. Це особливо важливо для дітей у віці до 6 місяців.
Застосовуйте сонцезахисний крем, причому краще вибрати той, який захищає від UVA і UVB променів. Сонцезахисний лосьйон слід застосовувати за 30 хвилин перед виходом з дому, а потім кожні дві години або відразу після плавання або потіння.
3. Перегрів
Багато хто вважає, що тепло не є проблемою до липня і серпня, коли встановлюється максимальна температура. Факти ж говорять про зворотне. Теплові удари у дітей більш поширені на початку сезону, тому що тілу потрібен час, щоб пристосуватися до тепла. Перегріви підстерігають влітку і дорослих, але їм легше справлятися з ними.
4. Надувні іграшки для плавання
Вважається, що надувні круги та іграшки покликані захищати дітей у воді. Насправді ці іграшки зроблені для задоволення, а не для захисту. Вони створюють помилкове відчуття безпеки серед дітей та їх батьків. Звідси — травми та інші неприємні ситуації. Особливо небезпечні пристрої, в яких дитина не можемо сам контролювати своє становище. Якщо він перевернеться, то не зможе сам повернутися в нормальне положення і потоне.
5. Безпечність дорослих
Здавалося б, нічого не трапиться з дітьми в басейні, якщо ви на короткий час відлучитися забрати телефон або купити холодний напій. Але пам’ятайте: дитині вистачить декілька секунд, щоб потонути. Протягом двох або трьох хвилин він може знепритомніти. За чотири чи п’ять хвилин під водою людське тіло отримує необоротні пошкодження головного мозку або призведе до смерті. Згідно зі статистичними даними, у більшості країн утоплення є другою за значимістю причиною неумисної смерті дітей у віці від 1 до 14 років. Це в кілька разів перевищує кількість смертей від дорожньо-транспортних пригод, які підстерігають дитини теж досить часто.
6. Зневоднення
Є думка, що діти повинні пити тільки тоді, коли їм хочеться пити. Але в спеку зневоднення у дітей настає дуже швидко. До моменту, коли дитина відчує спрагу, він може бути вже зневоднений. При масі тіла в 45 кг потрібно не менше 150 мл води кожні 15 хвилин.
7. Залишення в автомобілі
Це дивно, але відсоток дитячих смертей в закритих машинах просто величезний! І з кожним роком ці небезпечні ситуації все частіше нагадують про себе. Температура в автомобілі може рости дуже швидко в літній період, що може привести до пошкодження головного мозку, ниркової недостатності та смерті протягом декількох хвилин. Коли температура зовні між 26 і 38 градусами, температура в автомобілі може швидко піднятися вище 75 градусів. При температурі 28 градусів на вулиці, температура всередині автомобіля може піднятися до 42 градусів протягом 15 хвилин, навіть при відкритих вікнах на 5 см кожне. Логічно, що діти в меншій мірі здатні витримувати екстремальне тепло, ніж дорослі. Здавалося б, хороший батько ніколи не забуде свою дитину в автомобілі. Насправді часто трапляється так, що дитина просто засинає на задньому сидінні, а зайво зайняті батьки забувають про них.
Аниматор запрошує дітей приєднатися до спортивних ігор. Відмінно! Звичайно, якщо ви пам’ятаєте, що:
— після кожних 15 хвилин біганини треба оголошувати перерву;
— одяг має бути світлою і гігроскопічної, щоб піт легко випаровувався;
— перед «потогінної» грою і в перервах можна пропонувати дитині пити.
Вільні тапочки або шльопанці зіпсували багатосімейних виходів «у світ»: вони слегают на першій же каруселі. Кращий варіант — щільно сидять на ніжці сандалики чи босоніжки на липучках.
Чи не прив’язуйте скакалки, керенки, резинки до обладнання майданчика для дітей — у них легко заплутатися. І перед посадкою на гойдалки або інші атракціони треба розлучатися з цукеркою (жуйкою).
Діти, що грають в догонялки, м’ячик і інші рухливі ігри та зеленій галявині, — зворушлива картинка, але будьте пильні. Папе зору у малюків набагато вже нашого: діти добре бачать тільки те, що навпроти них, а от небезпек зліва — справа майже не помічають. Горбки, ямки і інші нерівності можуть пошкодити маленьку ніжку.
Чужі велосипеди і самокати, не підходять за розміром, — джерело підвищеної небезпеки. Мийте руки відразу після ігор у пісочниці.
У США провели експеримент — взяли проби піску з пісочниць. З’ясувалося, що більша його частина заражена котячими та собачими паразитами.
Лісова екіпірування дітей виглядає так: легкі довгі брюки та сорочки з довгим рукавом: широкополі капелюхи, що закривають шию; закрите взуття. Пам’ятайте: тканина «в квіточку» залучає комах. Якщо на ніч ви миєте дитини з милом, не використовуйте ароматизоване — солодкий запах стане приманкою для мошкари.
Ми їдемо, їдемо, їдемо …
Не забудьте помити машину : курний автомобіль погано відбиває сонячні промені, а значить, вмить нагрівається. Вимикайте кондиціонер приблизно за 15 хвилин до прибуття — від різкого перепаду температури малюк може випробувати справжній стрес. І ніколи, навіть на п’ять хвилин, не залишайте дитину одну в закритому припаркованому автомобілі: коли на вулиці під тридцять, повітря в салоні може розжаритися до 60 градусів!